
Gudny Ingebjørg Hagen
Gudny Ingebjørg Hagen (f. 1954) er forfatter og dramatiker. Hun har skrevet manus til en rekke Barne-tv-serier for NRK – til sammen har hun vært involvert i ca. 200 Barne-TV-program gjennom tidene. Hun har skrevet alle bøkene, tv-seriene, teateroppsetningene og filmmanuset til Jul i Blåfjell, Jul på Månetoppen og Julenatt i Blåfjell, samt manus til tv-serien Vertshuset Den Gyldne Hale, adventsserien Amalies Jul, og en rekke manus for Sesam Stasjon og Huset med det rare i. I tillegg er hun utviklingsansvarlig for opplevelses- og kulturhuset Blånisselandet i Målselv. Hagen er også tekstforfatter av flere hundre sanger, og har samarbeidet med noen av landets beste komponister. Hun har eksamen fra Barnevernsakademiet i Oslo, og har også arbeidet som førskolelærer, i tillegg til videre utvikling av bøker og filmmanus fra Blåfjell-universet. For tiden skriver hun på heltid. Gudny Ingebjørg Hagen har vunnet mange priser for arbeidene sine, blant annet Gullruten og flere Spellemannspriser.
Lenker
Titler i salg
Kategori
Format
Språk
Alder
Serier


Det snør!
Våre vakreste vinterfortellinger og sangerElsa Beskow, Tor Åge Bringsværd, Gudny Ingebjørg Hagen, Astrid Lindgren, Haddy Njie, Camilla Unger og Bodil Vidnes-Kopperud





DEN STORE BLÅFJELLBOKA - fortellinger og sanger fra Blåfjell og Månetoppen
Gudny Ingebjørg Hagen
Sommerklubben. Josefine Olsens Barnehage
Gudny Ingebjørg Hagen
Påskemysterier. Josefine Olsens Barnehage
Gudny Ingebjørg Hagen
Josefines jul. Josefine Olsens Barnehage
Gudny Ingebjørg Hagen
Snøkongen. Josefine Olsens Barnehage
SnøkongenGudny Ingebjørg Hagen
Plommegrøt. Josefine Olsens Barnehage
Gudny Ingebjørg Hagen
Skøytesirkus. Josefine Olsens Barnehage
SkøytesirkusGudny Ingebjørg Hagen











Jul i Blåfjell
Turte og den nye vennenGudny Ingebjørg Hagen











Jul på Månetoppen - NRK Radioteatret
Gudny Ingebjørg HagenAnmeldelser
"laget svært stemningsfulle og fargerike illustrasjoner til boken, noe som gjenskaper den magiske atmosfæren fra slik vi kjenner det fra tv-skjermen. Boken passer perfekt nå i disse førjulstider. Om du vil vite litt mer om Blånissene, finner man sikkert svaret i denne flotte boken."
Marie E. Andresen, TelemarksavisaDEN STORE BLÅFJELLBOKA - fortellinger og sanger fra Blåfjell og Månetoppen"[...] vår favoritt er «Plommegrøt ». Den handler om å slutte med bleie og hvor vanskelig det kan være, særlig i overgangen fra kortbukse- til regnbuksesesong. Og når regnbuksesesongen inntreffer samtidig med plommesesongen kan det bli – ja, nettopp; plommegrøt. Utallige bøker skal hjelpe småtroll å slutte med bleie, slutte med tutt, få småsøsken, og andre traumatiske ting 2-3-åringer kan oppleve. Men denne tar kaka. Plommekaka."
Ingeborg Marie Jensen, Stavanger AftenbladPlommegrøt. Josefine Olsens Barnehage"Blåfjell-mor Gudny I. Hagen lar oss forstå at de to [Hadia og Nadia] hører til hver sin religion, men uten å nevne det med et ord. Hun overlater dermed mye av forklaringen til foreldrene, og det er helt greit, for disse bøkene er uansett beregnet på barn som ennå har noen år igjen før de leser bøker på egen hånd. Lesverdig som bare det."
Ingeborg Marie Jensen, Stavanger AftenbladErteris. Josefine Olsens Barnehage"Dette er spennende bøker fra barnehagebarns hverdag. Typisk og morsomt. [...] Helena Ohlsson har laget illustrasjonene. Hun har valgt å tegne begge jentene med lik hårfarge og øyenfarge, mens huden til Hadia er en aning mørkere. Dette gir en fin effekt av likhet. Boka anbefales for de yngste og kan være et godt utgangspunkt for å snakke om forskjeller mellom kulturer."
Tone Langseth Luth , Oppland ArbeiderbladErteris. Josefine Olsens Barnehage"Gudny Ingebjørg Hagen har selv arbeidet som førskolelærer. Dette kan vi merke ved at fortellingen er virkelighetsnær. Det handler om å lykkes og å mislykkes. Det blir også fortalt litt om hvordan de voksne reagerer på Odd, noe som også lett kan gjenkjennes. En fin fortelling, med mye humor. En liten gutt slutter med bleie og barnehagepersonell prøver så godt de kan å hjelpe. En hverdag de fleste kan kjenne seg igjen i."
Tone Langseth Luth , Oppland ArbeiderbladPlommegrøt. Josefine Olsens Barnehage" Her får du en hurtigversjon av historien som vi kjenner fra 24 episoder på barneTV i en utgave som passer for minstemann. Koselig for barn og voksne!"
Elsabeth Lofthus, mammanett.noJul i Blåfjell - Krekling (Pappbok)"God idè med tilhørende poser for en mer "komplett" julekalender til barnet. At årets julekalender i år er en oppreist pappfigur er også nytt."
Elsabeth Lofthus, mammanett.noJulekalender 2011, Jul i Blåfjell"en stilsikker prosa (...) En annen styrke er at fortellingene ikke bare er lek og kos, men tar opp konflikter, som det å føle seg utenfor (...) Det er mye realisme i fortellingene, og jeg er ikke i tvil om at ungene vil kjenne seg igjen. Helena Ohlssons farge- og detaljrike barneinspirerte illustrasjoner står veldig godt til teksten."
Per Ivar Henriksbø, Gudbrandsdølen DagningenSnøkongen. Josefine Olsens BarnehageBibliografi
2017 - Eventyr med julestemning (2)
2016 - Fest og feiring God hanukka!
2016 - Fest og feiring God divali!
2016 - Fest og feiring God id!
2016 - Fest og feiring God vesak!
2016 - Fest og feiring God jul!
2013 - Sommerklubben. Josefine Olsens Barnehage
2012 - Hvor er Kjelegrisen? - Jul på Månetoppen
2012 - Påskemysterier. Josefine Olsens Barnehage
2012 - Blåfjell - Lys og lykter i bygd og fjell
2012 - Josefines jul. Josefine Olsens Barnehage
2011 - Snøkongen. Josefine Olsens Barnehage
2011 - Julehistorier - Cappelen Damms Gull
2011 - Turte og Krekling - klistremerkebok
2011 - Julekalender 2011, Jul i Blåfjell
2011 - Erteris. Josefine Olsens Barnehage
2011 - Plommegrøt. Josefine Olsens Barnehage
2010 - Månetoppen - Nissestreker og nissegleder
2010 - Julekalender 2010 - Jul på Månetoppen
2009 - Julenatt i Blåfjell - bok med lydbok
2008 - Blåfjell bok m/CD: Turte og den nye vennen
2005 - Jul på Månetoppen 2014: Storm og Jentungen
2004 - Hobbybok for nisser med alle luefarger
2002 - Storm og Jentungen
2001 - Jul i Blåfjell
2000 - Nisseungens julebok
1993 - Huset med det rare i
Litterære priser
- 2016 Brageprisen
- 2004 Teskjekjerringprisen
- 2003 Losnaridder-prisen
- 1999 Otto Carlmarprisen for fremragende film- og fjernsynsmanus
- 1999 Gullruten - beste Barneproduksjon "Jul i Blåfjell"
- 1999 Spellemannsprisen for årets Barneplate "Jul i Blåfjell"
- 1984 Spellemannsprisen for årets Barneplate med sang- og teatergruppa VISVAS
- 1979 Spellemannsprisen for årets Barneplate med sang- og teatergruppa VISVAS