Ingrid Brækken Melve er tildelt Festspilldikterens stipend 2025

Ingrid Brækken Melve
Ingrid Brækken Melve ble tildelt Saabye-stipendet for sin debutroman, og «Sjelden støter jeg på en så formsikker og språkbevisst debutant.» skrev Fartein Horgar i Adresseavisen og gå boken terningkast 6.

Festspilldikter Tore Renberg har valgt Ingrid Brækken Melve som mottaker av Festspilldikterens stipend i 2025. Renberg roser Brækken Melve for blant annet hennes særegne litterære sensibilitet og kaller henne en «gjenfødt Dorothe Engelbretsdatter».

Ingrid Brækken Melve er salmedikter og teolog, har vært menighetsprest, og er PhD-stipendiat i teologi. Hun debuterte i 2022 med den kritikerroste romanen Avstøtning. Samme år mottok hun også Saabye-stipendet for skjønnlitterære debutanter på Cappelen Damm.

Avstøtning

Avstøtning

Ingrid Brækken Melve

Avstøtning er historien om kroppen og sjelens kamp for å ta imot et nytt hjerte.
Rebekka våkner opp på sykehuset etter en hjertetransplantasjon. Kroppen har aldri vært hennes egen, men et redskap som Gud har vist seg fram gjennom. Det tette, sammenvevde forholdet til Gud er for henne noe vakkert, og noe som gir en mening og sammenheng i livet. Men samtidig opplever hun at Gud blir sint på henne når hun søker nærhet hos andre mennesker, uten tanke på Gud.


Kan det nye hjertet, som hun har fått fordi noen andre har gått bort, vise seg å være en ny begynnelse? Eller betyr et nytt hjerte at hun mister det nære og spesielle forholdet til Gud?

Les mer

Renbergs begrunnelse

Ingrid Brækken Melve markerte med sin debutroman Avstøtning at hun er forfatter helt utenom det vanlige i norsk samtidslitteratur. Romanen er en fortelling om tro og tvil, skrevet av en forfatter med en uvanlig finstemt litterær sensibilitet. Her pøses det ut den ene overrumplende setningen etter den andre. Verket har en voldsom intensitet, skutt ut fra en inderlig ortodoksi som en gang var helt sentral i vår kultur, men som i dag kanskje oppleves som fremmed for mange. Avstøtning er en roman som står i lyse luer. Det er ikke uhørt å forestille seg Brækken Melve som en gjenfødt Dorothe Engelbretsdatter.

Det er lenge siden jeg har kommet over et så lysende talent som Ingrid Brækken Melve. Hun oppfyller alle de kravene jeg setter til litterær kvalitet; velantrukket litterær presisjon, formbevissthet og formidlingsevne, nytte og underholdning. Brækken Melve er en forfatter som løser sitt litterære oppdrag på en helt særegen måte.

Vi gratulerer Ingrid Brækken Melve!

ingrid-brækken-melve-og-tore-renberg
Ingrid Brækken Melve og Tore Renberg under utdelingen av stipendet på De litterære festspill i Bergen 23.mai.

Om De litterære festspillene – festspilldikterens stipend

Arrangør er Norsk Forfattersentrum Vestlandet.

Festspilldikterens stipend ble delt ut for første gang i 2021, da festspilldikter Tormod Haugland gav Ingrid Tørresvold stipendet. Stipendet er på kr 10 000. Årets festspeldiktar er jury. Stipendet skal gå til ein debutant eller fersk forfattar som festspeldiktaren har store forventningar til.