Ingvild Bjerkeland er tildelt Kulturprisen fra Haugesund Sparebank 2024
Ingvild Bjerkeland er vinner av Haugesund Sparebanks kulturpris, juryen sier: «Vinneren har bred erfaring, både som forfatter og innen film- og fjernsynvitenskap. Vi mener hun i aller høyeste grad fortjener denne oppmerksomheten.»
Ingvild Bjerkeland debuterte i 2002 med en kort prosatekst i Signaler. Hun utga en ungdomsroman og to billedbøker før hun kom med den kritikerroste romanen Udyr.
Udyr er en dystopisk grøsser om sivilisasjonens kollaps, blodtørstige udyr og to barns desperate flukt gjennom skogen. Romanen fikk strålende anmeldelser når den kom våren 2023. «...Udyr er virkelig ett av de store høydepunktene i barnebokvåren 2023.» skrev Nora Steenberg i Bok365 og ga den terningkast 5.
Bjerkeland vant Arks barnebokpris og ble nominert til Nordisk råds barne- og ungdomslitteraturpris og Bokslukerprisen 2024 for Udyr.
Bjerkelands siste bok er Pappa og andre terrorister en spenningsroman for unge lesere 9-12 år.
Pappa og andre terrorister
Ingvild BjerkelandTenk om pappa er terrorist?
Erle vil bare ha en vanlig ferie, slik vanlige folk har. Til Syden, for eksempel! Men i stedet drar pappa henne med på jobbtur til London, og hun får bare én dag til å være turist før pappa begynner å mase om jobb igjen.
Så smeller det! En bombe går av like ved. Og pappa forsvinner. Hva skjer? Hvem sto bak bomben – og hva visste pappa egentlig?
En spenningsroman fra Ingvild Bjerkeland, forfatteren bak Udyr, som vant ARKs barnebokpris i 2023.
Udyr
Ingvild BjerkelandLettlest og ubehagelig spennende – Udyr er en bok du ikke kan legge fra deg!
Hva skjer hvis samfunnet plutselig bryter sammen, noe skummelt og ukjent truer og alle er redde for alle? Abdi (13) og lillesøster Alva må rømme gjennom skogen etter at sivilisasjonen rundt dem kollapser og moren deres – og mange andre – blir drept av noen skumle og hittil ukjente udyr. Strømmen er borte, alle biler står og de menneskene som er igjen, gjemmer seg – for udyra og for hverandre. Vi følger Abdi og Alva gjennom skogen og mot havet. Men hvordan kan de komme seg i trygghet – og hvem kan de faktisk stole på?
Ingvild Bjerkeland skaper spenning og gru fra første side.
En original grøsser for 10+
VINNER AV ARKS BARNEBOKPRIS 2023!
Nominert til Nordisk råds barne- og ungdomslitteraturpris og Bokslukerprisen 2024.
Les også: «Udyr» er årets beste barnebok!
Juryens begrunnelse
- Haugesund Sparebank ønsker med årets pris og gi en påskjønnelse, til en dyktig og produktiv forfatter som har gitt ut mange spennende bøker for barn og unge. Bøkene er lettleste og underholdende, og fenger de unge leserne fra start til slutt - også de som vanligvis ikke leser så mye. Forfatteren har høstet mange gode krikker for sine bøker og har blitt nominert og vunnet mange prestisjetunge priser. Boka Udyr er oversatt til 6 språk og skal gis ut i USA våren 2025. Vinneren har bred erfaring, både som forfatter og innen film- og fjernsynvitenskap. Vi mener hun i aller høyeste grad fortjener denne oppmerksomheten.
Haugesund Sparebanks kulturpris
Haugesund Sparebanks kulturpris deles ut til enkeltpersoner, grupper eller organisasjoner som har gjort seg fortjent til det gjennom sitt virke innenfor kulturlivet på Haugalandet, eller som oppmuntring til unge utøvere.