Kaia Dahle Nyhus er nominert til Nordisk råds barne- og ungdomslitteraturpris 2025
Forfatter og illustratør Kaia Dahle Nyhus er for andre gang nominert til den prestisjefylte Nordisk råds barne- og ungdomslitteraturpris.
Nordisk råds barne- og ungdomslitteraturpris gis ut til et skjønnlitterært verk; poesi, prosa og drama som oppfyller høye litterære og kunstneriske krav. Utdelingen er resultatet av de nordiske kulturministrenes mangeårige ønske om å styrke og løfte fram barne- og ungdomslitteraturen i Norden.
Nominert til Nordisk råds barne- og ungdomslitteraturpris i 2014
Kaia Dahle Nyhus er en kritikerrost og prisbelønnet bildebokskaper, illustratør og forfatter. Med sin forfattermor, Gro Dahle ble hun nominert for første gang til Nordisk råds barne- og ungdomslitteraturpris i 2014 for Krigen, en bok om barn og skilsmisse.
Dagsaktuell bildebok
Det som finnes og det som er borte er en knallsterk og dagsaktuell bildebok om krig, flukt, forandring og forsoning. Det er en gripende historie om å måtte bryte opp fra alt det kjente og finne nye røtter på et ukjent sted. I en tid hvor mange møter barn som har måttet flykte fra krig og uro i hjemlandet, er fortellingen en god samtalestarter både hjemme og i skoler og barnehager.
Anmelder for barnebokkritikk, Egon Låstad, skriver blant annet i sin omtale av boken:
«Det som finnes og det som er borte [er] en håpefull, empatisk og svært estetisk drevet fortelling. Forfatteren dveler ikke kun ved selve flukten (...), men tematiserer også veien videre, etter at man har ankommet et trygt sted.»

Det som finnes og det som er borte
Kaia Linnea Dahle NyhusKnallsterk og dagsaktuell bildebok om krig, flukt, forandring og forsoning. Det som finnes og det som er borte er en sterk historie om å måtte bryte opp fra alt det kjente og finne nye røtter på et ukjent sted. Dette er en fortelling som vil være en god samtalestarter i norske skoler og barnehager, der mange møter barn som har måttet flykte fra krig og uro i hjemlandet.
Først finnes et hus med blå karmer. Det finnes en mamma og en pappa, en pute, en farmor, en skole, en katt på trappa og en hemmelig sjokoladeskuff. Men det finnes også krig. Det finnes bomber og uniformer og voksne som snakker lavt, og krigen skal endre på alt. Snart er det meste borte. Nå er det nye ting som finnes. Det finnes køer, og kald luft og et hus som ikke er hjemme. Det finnes folk som snakker rart og mat som smaker rart. Men det finnes også barn som leker. Og en katt på trappa som kanskje kan bli en venn.
.
Juryens begrunnelse
I Det som finnes og det som er borte møter vi ein familie som opplever krig, flukt og ein ny start i eit framandt land.
I første oppslag ser vi barnet sittande på trappa utanfor huset i heimlandet. Her er livet kjent og godt. «Det finnes en katt på trappa. Og en hemmeleg sjokoladeskuff under senga.» Barnet er omringa av tryggleik i form av duer i vinden og struttande solsikker. Fargane er varme og innbydande.
I det lesaren blar om, kjem alvoret. Pappa må reise i krigen. Mor og barn må flykte ut av landet. Herifrå slår bilde og tekst hardt frå seg. Det ligg ei uhygge og ein distanse i formspråket som gir lesaren eit konstant ubehag. Illustrasjonane er krasse og kantete, fargebruken minimal. Det gjer ekstra vondt å sjå korleis mor og barn gjennom heile flukta verken har auge- eller kroppskontakt. Språket er monotont, rytmisk og understrekar ubehaget: «Det finnes ikke noen pappa her. / Det finnes ingen katt på trappa. / Det finnes en mann som spør / om navnet mitt er navnet mitt».
Dahle Nyhus tek barnet på alvor, og forfattaren har ei unik evne til å sjå verda frå barnet sitt perspektiv. Forteljinga er lett å følge, barnet er tydeleg til stades. Derfor er det ein lette når det nye landet opnar for eit håp. Sjølv om alt er nytt, så finst det ein brus sånn som heime og ein katt som kanskje vil leike. I siste oppslag sit barnet på mammas fang. «Det finnes en mamma som kanskje er glad. Det finnes en telefon med pappas stemme.»
Dette er ei sterk bildebok om det som mange barn har opplevd eller høyrt om. Det er ei bok som skildrar eit viktig tema på ein direkte, men samtidig poetisk måte. Illustrasjonane fangar på sobert vis stemninga i boka, og krigen er skildra utan å være overtydeleg.
Nordisk råds barne- og ungdomslitteraturpris
Nordisk råds barne- og ungdomslitteraturprisble første gang delt ut under Nordisk råds sesjon 2013 sammen med Nordisk råds øvrige priser. Prisen gis ut til et skjønnlitterært verk; poesi, prosa og drama som oppfyller høye litterære og kunstneriske krav. Utdelingen er resultatet av de nordiske kulturministrenes mangeårige ønske om å styrke og løfte fram barne- og ungdomslitteraturen i Norden.
Nordisk råds barne-og ungdomslitteraturpris deles ut sammen med de andre nordiske prisene for litteratur, musikk, film og miljøarbeid under Nordisk råds prisutdeling i forbindelse med Nordisk råds sesjon på høsten. Prisen administreres av Nordens hus i Reykjavík og er i likhet med de andre prisene på 300.000 danske kroner (cirka 40.300 euro).