Ingunn Aamodt
Ingunn Aamodt (f. 1965) er fra Honningsvåg i Finnmark, men er nå bosatt på Frogner i Sørum. Hun er utdannet lærer i kunst- og håndverk, og har blant annet jobbets som avdelingsleder og styrer i barnehage. Siden 1998 har hun vært barnebokforfatter og illustratør på heltid. Hun har utgitt bøker i en rekke sjangere, som bildebøker, romaner, faktabøker, grøssere og fantasy. Mange forbinder henne med den populære serien om Pulverheksa, som hun både har skrevet og illustrert selv. Fortellingene om Pulverheksa har nådd tusenvis av små barn gjennom både bøker, lydbøker og teater. Ingunn Aamodt har også skrevet lettlestbøker for de yngste, og en rekke spenningsbøker for barn og ungdom. Hun har vært en viktig bidragsyter til grøsserserien Marg & Bein, der hun både står bak egne titler og utgivelser i samarbeid med forfatterne Jon Ewo og Arne Svingen. I 2010 ble hun tildelt ARKs barnebokpris for boken Dukken, en ekte Marg & Bein-grøsser. Marlena Evensen er en serie ungdomsromaner fra Aamodts hånd. Også denne serien har hun illustrert selv. Skuespiller Silje Storstein har lest inn hele serien i lydbokversjon.
I tillegg til ARKs barnebokpris, har Ingunn Aamodt tildelt flere andre priser, både for enkelttitler og for sitt samlede forfatterskap.
Lenker
Titler i salg
Kategori
Status
Format
Språk
Alder
Serier
Ine og Morti Kofisi - Gifte-fise-festen
Ingunn AamodtAnmeldelser
"«Beistet» er en lettlest bok for ungdom som deler alder med bokens hovedperson, Mona (17). Forfatteren selv har også en datter på denne alderen, hvilket den naturlig flytende replikkvekslingen bærer preg av. Samtidig er handlingen i boken fortettet (og forenklet, men pyttsann...) og inneholder også en mørkere underhistorie som balanserer den ellers så kvikke tonen. Og best av alt - det er en fullt ut troverdig historie, både om de vellykkede og de mislykkede."
Stein Østbø, VG om"(...) på sin plass at forfatteren gir et spark til unge rappere som bygger opp under skjønnhetstyranniet som hersker i ungdomsårene. I fjor løp barn ned på barneskoletrinnet og trallet på Erik og Kriss-hiten «Ølbriller». EK sitt kvinnesyn er ikke unikt og boken gir absolutt rom for tanker og samtaler rundt popkulturen vi omgir oss med hver dag."
Inga Semmingsen, Dagsavisen om"Ingunn Aamodts ungdomsserie om tenåringsjenta Marlena Evensen treffer målgruppen perfekt. [...] Forfatteren er fabelaktig god til å skape troverdige personer og situasjoner. Jeg har hatt både «Cat Fight» og «Hot i Syden» ute på testlesning hos målgruppen, og tilbakemeldingen er at fortellingen( e) treffer blink. Aamodt skriver lett og har godt grep om unge jenters sjanger- og språkbruk. Kapitlene er korte og blir gode scener i historien. Finalen er åpen; konklusjonen får vi sjøl tenke oss. I «Cat Fight» som de to forgjengerne ligger gode muligheter for filmversjon. Det spørs bare om vi har en regissør som er like god å fortelle som Aamodt er til å skrive."
Per Ivar Henriksbø, Gudbrandsdølen Dagningen om Marlena Evensen 3: Cat Fight"(...) en høyst profesjonell forfatter sørger for elegant spenningskurve og velsmurt språk, samtidig som hun byr på skarpe, effektive observasjoner av mennesker de fleste kjenner at de har møtt. Arketypene får liv, og alvoret er akkurat passe sublimt. Det er litt av en bragd, boken vil kunne nytes av unge «babes» som kanskje ellers bare gidder lese moteblader og bitchy blogger."
May Grethe Lerum, VG om Marlena Evensen: Hot i syden“Boken inneholder mye humor og selvironi, noe som gjør det gøyalt å lese. Boken har fine illustrasjoner og et bra språk. Den passer for deg som vil lese en underholdende tenåringsjentebok med kjærlighet, sjalusi og pinlige flauser. Passer for ungdom mellom 11 og 14 år.”
Elise B. Vinje (15), Aftenposten, Si ;D om Marlena Evensen: Hot i syden”Hvis man våger å være politisk ukorrekt, så er det fortsatt mulig å skrive lekre småstykker i den klassiske ungpikesjangeren. Marlena Evensen av Ingunn Aamodt er en treffsikker komedie om fjortisjenter på ball"
Knut Anders Løken, Barnebokkritikk.no om Marlena Evensen"Jeg leste boken uten pause og syns den var kjempespennende. Det er profiler på flere av folkene i boken, og i tillegg mange bilder. Jeg gleder meg allerede til å lese bok nr. 2 «Hot i Syden.»"
Victoria Klausen (14) i spalten Ungdom leser, SortlandsAvisa om Marlena Evensen"Boka er spennende, morsom og interessant. Jeg er virkelig klar for bok nummer 2 i denne serien (...)"
Sara Haugnes Hjort (12), Andøyposten om Marlena EvensenBibliografi
2023 - Pulverheksa og Tannfeen
2022 - Pulverheksa feirer halloween
2022 - Marg og bein 2i1: Dukken + Dukkens rette eier
2021 - Pulverheksa hjelper Pokus å fly
2020 - Pulverheksa og spøkelset på slottet
2018 - ABSOLUTT Pulverheksa
2018 - ABSOLUTT Pulverheksa
2018 - Pulverheksa har bursdag
2017 - Marg & Bein: Dukkens rette eier
2017 - Pulverheksa kler seg ut
2017 - Marg&Bein: 2i1: Vampyrnatten og Kannibalen
2017 - Pulverheksa kler seg ut
2017 - Marlena Evensen: Gran final
2017 - Pulverheksa kler seg ut
2017 - Marg og Bein - Påskekrim
2017 - Min første leseløve - Bæ, bæ, Lille Lam
2016 - Usynlige Snefrid og Spøkelset
2016 - Marg & Bein: Tre midnattsgrøss
2015 - Marlena Evensen: PARTY!
2015 - Usynlige Snefrid aktivitetsbok
2014 - Løveunge - Bakeren og månen
2014 - Marlena Evensen: Snart sexten
2012 - Beistet
2011 - Marlena Evensen 3: Cat Fight
2010 - Marlena Evensen: Hot i syden
2010 - Hurra for Norge! (bokklubbutgave)
2005 - Leseløve - Ine og Morti Kofisi
2005 - En søster i skapet
2003 - Leseløve - Ine og Morti Kofisi
Litterære priser
- 2019 Barnas Bokpris - for Dukkens rette eier
- 2010 ARKs barnebokpris - for Dukken
- 2008 Skolebibliotekarforeningens litteraturpris for et samlet forfatterskap
- 2006 nominert til Brage-prisen - for sakprosaboken Tutankhamon, illustrert av Kari Sortland