Arrangement Akademisk Bok & Bar om samenes historie
- Hvorfor trenger vi egentlig et eget sameting i Norge – i tillegg til Stortinget?
- Hva innebærer det at samene kategoriseres som et urfolk? Kan samene også regnes som et kolonisert folk?
- Hva slags forskjeller finnes det innad blant samene?
I anledning utgivelsen av boka En kort introduksjon til samenes historie, skrevet av Mikkel Berg-Nordlie, inviterer vi til Akademisk Bok & Bar. Hør forfatteren i samtale med journalist Jan Gunnar Furuly om disse spørsmålene og andre aktuelle tema som behandles i boka.
En kort introduksjon til samenes historie presenterer det samiske urfolkets historie fra de eldste tider til i dag, med hovedvekt på de to siste hundreårenes politiske historie. Sentralt i framstillinga står temaer som samarbeid og konflikt, undertrykking og oppreisning, og framveksten av samenes egne organisasjoner og institusjoner.
Samene er et folk som har overlevd til tross for politiske forhold som tidvis har vært svært krevende. Denne boka handler om hvordan.
Vi åpner dørene kl. 18.30, med programstart 19.00.
Bokhandel og bar er åpen, og det blir selvsagt også anledning til å få kjøpt bok!
Om forfatteren:
Mikkel Berg-Nordlie (f. 1983) er seniorforsker ved NIBR (OsloMet) og har en doktorgrad i historie fra UiT Norges arktiske universitet. Hans forskningsområder omfatter blant annet urfolks representasjon, nettverking mellom stat og sivilsamfunn, etno-politiske bevegelser, urfolks urbanisering, og debatten knyttet til etniske minoriteter.
Foto: Johar Khalid, OsloMet / privat - fotomontasje.
Nyhet!
En kort introduksjon til samenes historie
Mikkel Berg-NordlieBoka viser hvordan historia om samene og Sápmi er uløselig knytta til endringer i handels- og produksjonsforhold, ideologier og bevegelser, storpolitisk maktkamp og internasjonalt samarbeid.