Anne Elvedal
Anne Elvedal (f. 1973) har i mange år hatt suksess som manusforfatter for TV og film. Hun har skrevet manus til flere Amanda-nominerte spillefilmer, samt kritikerroste tv-serier som Twin, Livstid og Wisting. Anne er også utdannet sykepleier og har jobbet flere år i psykiatrien.
De siste årene har hun skrevet grøsserbøker for barn og ungdom som har mottatt strålende kritikker. Med Den sorte bruden som er bok 2 i den paranormale grøssertrilogien Dødens spill, ble hun nominert til Uprisen for årets ungdomsbok 2022. I 2024 kom Elvedal ut med første bok i grøsserserien Spøkelsesstasjonen. «...midt i blinken for alle som liker en skikkelig spøkelseshistorie», skrev NRK og ga boken terningkast 5.
Du kan kalle meg Jan (2024) er Elvedals debut som skjønnlitterær forfatter for voksne. Boken fikk strålende mottagelse og er solgt til en rekke land. I 2024 ble TV-rettighetene solgt til produksjonsselskapet Monster ved produsent Vegard Stenberg Eriksen.
Boktips krimspesial med Anne Elvedal 2024
Journalist, litteraturanmelder og forfatter Ellen Sofie Lauritzen intervjuer kritikerroste Anne Elvedal under Boktips Live Krimspesial.
Anne Elvedal
Skal du skrive du særemne om forfatteren Anne Elvedal? Her finner du svar på noen av de vanligste spørsmålene.
Titler i salg
Kategori
Status
Format
Språk
Alder
Serier
Anmeldelser
«Frisk psykologisk thriller som sparker god ifra seg.»
«... en berikelse innen sjangeren psykologiske thrillere.»
Simen Ingemundsen, Randaberg 24 om Du kan kalle meg Jan«Overbevisende og forstyrret psykiatrisk thriller.»
«... ikke for de skyggeredde.»
«Finalen er mesterlig utført.»
«Elvedal strekker troverdigheten til bristepunktet, men det holder akkurat, ikke minst fordi det er så godt skrevet.»
«Det er mørkt, det er depravert. Det er spennende og sjokkerende.»
«Les på eget ansvar.»
Ola Hegdal, nrk.no om Du kan kalle meg Jan«Språket er magisk, og få skriv like godt som Anne Elvedal.»
«Du kan kalle meg Jan er ein drivende god psykologisk thriller med eit hint av grøsserelement.»
«(...) psykologiske spenningstopper som er av høg klasse.»
Kjell Magne Gjøsæter, Bokblogger.com om Du kan kalle meg Jan«(...) jeg ser frem til mer fra Elvedals penn.»
«Alt i alt en god og lovende thriller.»
«Anbefales for den som liker en god psykologisk thriller/krim.»
«Hun skriver knallgodt.»
Anita Ness, Artemisias verden om Du kan kalle meg Jan«(...) en drivende rask, frysende ekkel historie, som stort sett unngår å gå i detalj på overgrepsbildene, men holder leseren opptatt med å gruble på hvem, hva, hvor.»
Tine Sundal, Tine sin blogg om Du kan kalle meg Jan«... det er langt mellom bøker som er genuint annerledes. Men her er én.»
«... imponerende thrillerdebut»
«... en skikkelig spennende historie.»
Ole Jacob Hoel, Adresseavisen om Du kan kalle meg Jan«Spenningen holdes oppe helt til siste setning – som er en grøssende cliffhanger i vente på neste bok.
...midt i blinken for alle som liker en skikkelig spøkelseshistorie.»
Anne Cathrine Straume, Nrk.no om Spøkelsesstasjonen"Selv om Elvestad skriver om paranormale fenomener, trenger du ikke være horror-fantast for å finne glede og spenning i bøkene hennes. Mye av det som driver handlingen framover foregår på det psykologiske planet – kanskje til og med det som ved første øyeblikk ser overnaturlig ut? – og leseren får med seg en god dose klokskap om ungdom som på ulikt vis trøbler seg gjennom tenåra. Noen er fosterhjemsbarn, andre er mobbeofre, alle kan bli forelska."
"...en blanding av Stephen King på sitt beste, og Carl Frode Tillers mesterlige lag-for-lag-romaner om et norsk bygdesamfunn, der vi stadig skifter perspektiv og hvor vendingene ofte er mildt sagt overraskende."
"Elvedal gir deg så mye leseglede at du vil ønske å makse den."
Jonas Bals, Klassekampen om Den sorte bruden"Spennende om åndene blant oss".
Elvedal er "god til å skape en billedlig forestillingsverden en suges inn i. For leseren dras inn i jentas tanker som hvileløst tumler av gårde".
"Elvedal kan håndverket sitt godt og balanserer elementene fint mot hverandre. Med mange spenningstopper og korte kapitler er det opplagt at romanen skal leses fort."
"Språklig er boka lett og ujålete, teksten er fortrolig, alt er liksom så velkjent og dagligdags. Det kan være her Elvedals manuserfaring kommer til sin rett".
Astrid Fosvold, Periskop.no om Dødens spill