De nominerte til «Beste norske kokebok 2024»

Nominerte kokebøker til Årets beste kokebok
 – Dette var virkelig over all forventing! Sier Mona Bristøl som er redaktør for de tre kokebøkene Elg, Hjemmelaget kinesisk og Klippfisk som kan vinne prisen «Beste norske kokebok 2024».

Tre av fem kokebøker nominert til Norlis kokebokpris; «Beste norske kokebok 2024» er fra Cappelen Damm. De nominerte er Elg, Hjemmelaget kinesisk og Klippfisk

Hvert år deler Norli ut prisen «Beste norske kokebok», en tradisjon som startet i 2008. En dyktig jury med lidenskap for mat, design og språk, vurderer og nominerer de fem beste kokebøkene – og kårer en verdig vinner. 

Noen fantastisk fine bøker!

– Dette var virkelig over all forventing! Sier Mona Bristøl som er redaktør for de tre kokebøkene. At vi har hele tre av fem nominasjoner, er resultatet av god planlegging, målgrupperettet konseptutvikling og knallgodt samarbeid mellom dyktige designere, fotografer, forfattere og forlag. Sammen har vi skapt noen fantastisk fine bøker! Jeg er stolt og glad over å få jobbe med så mange dyktige mennesker. Gratulerer til samtlige!

Videre sier Mona: – Det at vi hele tiden følger med på hva som rører seg der ute og er i forkant av trender, gjør at vi også har våget å satse på disse litt smalere titlene. Det tror jeg også har gitt full uttelling her. 

Elg – en kokebok av Astrid Regine Nässlander

Juryens begrunnelse:
Et land som er fullt av elg og elgjegere har sett mange kokebøker der skogens konge er hovedingrediens. Astrid Regine Nässlanders bok representerer noe nytt og originalt, med en dyptgående forståelse for bærekraft som en blodrød tråd. Det er ikke bare filetene som skal brukes, også tungen blir mat. Det kokes kraft og stappes pølse. Dessuten gir talgen fra det store dyret nyttige biprodukter som fuglemat, såpe og hudkrem. Oppskriften på elg jerky er et godt eksempel på bokens ungdommelige lekenhet.

Elg

Elg

en kokebokAstrid Regine Nässlander

Hvorfor spise mer elg, og hvordan benytte seg av hele dyret på best mulig måte? Svaret på det, og ikke minst en lang rekke gode og smaksrike oppskrifter med elg, gir Astrid Regine Nässlander deg i denne kokeboken om skogens konge.


Den prisvinnende kokken gir deg også en grundig innføring i hvordan du stykker opp dyret, hvordan kjøttet bør saltes og oppbevares, og hvilke deler som passer til hva. Hva gjør du for eksempel med tungen, tarmene og beina? Hva passer best på grillen, og hva blir best i en gryte? Hvordan få elg til å bli alles favoritt i fredagstacoen?


Her får du oppskriften på en klassisk viltgryte, men også en med fransk vri og en japansk variant. Du lærer å lage brytebrød med elgfett, og hvordan du forvandler elgkjøttet til de beste pølsene og de saftigste burgerne du noen gang har smakt. Og ikke minst, hvordan talg fra elgen kan bli til både krem, lys og fuglemater.


Den norske matviteren og ernæringsbiologen Marit Kolby har skrevet forordet til kokeboken.

Les mer
Elgen kokebokAstrid Regine Nässlander
399,–

Astrid Regine Nässlander

Astrid Regine Nåsslander (f . 1992) bor i Steigen, i Nordland, sammen med mann og to barn. Der driver hun blant annet viltmottak og pølsemakeri. Hun har samtidig nylig fullført fagteknikerutdannelse i bærekraftige matopplevelser. Nässlander har gjort seg bemerket for sitt engasjement for bærekraftig mat. I 2018 fikk hun Kokkeprisen i regi av Matprisen, og i 2020 KokkeKarlas legat. Hun har også vært en av D2s Lederstjerner 30 under 30, og i 2021 var hun en av fire som ble profilert i NRKs program Kokkeliv. I en lengre periode var hun kjøkkensjef på Manshausen.

Les mer
Foto: Karolina O A Pettersen

Hjemmelaget kinesisk av Michelle Zhao

Juryens begrunnelse:
Kina er en gastronomisk stormakt, med en rekke regionale smaksretninger. Allikevel kjenner nordmenn flest kinesisk mat som «noe med sursøt saus». Michelle Zhao åpner opp for smaker fra bl.a. provinsen Yunnan, med utstrakt bruk av spennende sauser og krydder. Mye er gjenkjennelig for folk her i landet: Poteter, svin, kylling, fisk, sopp grønnsaker er vanlige ingredienser. Denne boken gjør det enkelt å bli kjent med og beherske den virkelig spennende maten fra Midtens rike.

Hjemmelaget kinesisk

Hjemmelaget kinesisk

Michelle Zhao

Hjemmelaget kinesisk er en fristende, spennende og inspirerende kokebok som vil ta matlagingen din til et nytt nivå! Her får du oppskriften på autentiske kinesiske retter steg for steg.


Da kinesiske Michelle Zhao flyttet til Bergen, ble lengselen etter maten hjemmefra stor. I 2018 startet hun derfor bloggen No Sweet Sour hvor hun delte oppskrifter fra oppveksten. Målet var å spre de fantastiske mattradisjonene fra hjemlandet, og vise nordmenn at kinesisk mat er sa mye mer enn bare sursøt saus. Siden har hun holdt en rekke matlagingskurs og delt oppskrifter i flere matmedier. Og i 2022 åpnet hun den kritikerroste restauranten Banzha i Bergen.


Boken inneholder 70 oppskrifter på alt fra hjemmelagde smaksforsterkere til raske retter, kinesiske klassikere, gatemat, spesialiteter fra hjemprovinsen - og ikke minst favorittene fra Banzha. Du får også en grundig innføring i hvilke sauser og krydder du bør ha i hus før du setter i gang.


Lag skikkelig gode wontons eller en rask stekt ris, prøv auberginesalat, eller bryn deg på festretten Løvehode. Dette er boken for deg som vil lære å lage knallgod kinesisk mat hjemme, akkurat slik de lager den i Kina.

Les mer

Michelle Zhao

Michelle Zhao (f. 1984) er fra den kinesiske provisen Yunnan. Med konseptet No sweet sour, som består av blogg, Instagram-profil, kurs og catering har hun ønsket å la nordmenn bli bedre kjent med alle smakene av Kina. Zhao har bodd i Bergen siden 2012, hvor hun i dag driver restauranten Banzha.

Les mer
Silje Bryn Knutsen

Klippfisk av Frode Kristensen, Christian Larris Honstad og Arnt Steffensen

Juryens begrunnelse:
Klippfisk er en av de beste råvarene vi har her i landet. Saltet og tørket torsk er en stor eksportartikkel, men forbruket i Norge er altfor lavt. Årets bok om klippfisk utmerker seg fra tidligere bøker ved at oppskriftene er flere, bedre, mer varierte, spennende og har et vanskelighetsnivå som passer for den jevne hobbykokk. Endelig får vi en klippfiskbok som først og fremst er en kokebok, men som også forteller fiskens spennende historie. En beintøff kystindustri er skildret i form av gamle bilder og innsiktsfulle tekster.

Klippfisk

Klippfisk

Historien - reisen - oppskrifteneFrode Kristensen, Christian Larris Honstad og Arnt Steffensen

Dette er boken for alle som elsker klippfisk - eller som vil bli bedre kjent med denne fantastiske norske råvaren. Klippfisk Historien - reisen - oppskriftene er en informativ, fristende og underholdende kokebok om den litt glemte nasjonalskatten. Her ufarliggjør vi klippfisk som råvare. Vi gir deg svarene på alt du lurer på om klippfisk, og kanskje et par ting til. Du får også oppskriften på klippsfisk-klassikere som bacalao og bolinhos. Men vi tar også klippfisken med inn i samtiden. Rettere sagt rett inn i nordmenns favorittretter - i middager du kanskje aldri før har tenkt at klippfisk kan brukes. Det blir fristende klippfisktaco, quesadillas, burgere, calzone og pasta, og mye, mye mer. Denne boken vil gi deg ny inspirasjon og matglede!

Les mer
KlippfiskHistorien - reisen - oppskrifteneFrode Kristensen, Christian Larris Honstad og Arnt Steffensen
479,–

Frode Kristensen

Frode Kristensen er utdannet siviliøkonom og har også Matkulturstudiet ved Universitetet i Bergen. Grunnlegger og daglig leder i Salgslaget AS, som driver kompetanseutvikling for lokale produsenter av mat og drikke. God mat og drikke er Frodes livsstil, jobb og hobby. Siden 1982 har han jobbet med produkt- og markedsutvikling, salg og markedsføring av mat og drikke i dagligvare og horeca, nasjonalt og internasjonalt.

Les mer
Foto: Maria Kleppe Vihovde / Cappelen Damm

Christian Larris Honstad

Christian Honstad, mest kjent som Christian Larris, er til daglig kjøkkensjef på Brasserie Hansken i Oslo. Tidligere Commis på Det Norske kokkelandslaget og kokk på juniorkokkelandslaget. Født og oppvokst i Kristiansund.

Les mer
Foto: Maria Kleppe Vihovde / Cappelen Damm

Arnt Steffensen

Arnt Steffensen er kokk og leder i Kost- og ernæringsforbundet i Delta, en fagforening for kokker og kjøkkenpersonell i offentlig sektor. Han er tidligere kantineleder og norgesmester i institusjonskokkfaget. Kunnskap om all drikke og vin og brennevin er en viktig del av kokkeutdanningen, og Steffensen har skrevet flere bøker om brennevin og matkultur, som Fredagscocktail – fra Old Fashioned til Pornstar Martini og Fredagsmocktail – Virgin Mojito og andre alkoholfrie drinker. Han bor på Nordstrand i Oslo med sin familie.

Les mer
Foto: Maria Kleppe Vihovde / Cappelen Damm

Beste norske kokebok

Norlis Kokebokpris har blitt delt ut årlig siden 2008. Forlag melder på sine kandidater blant årets kokebokutgivelser. En fagjury vurderer bidragene og nominerer fem finalister, før vinneren kåres.

Kokebokprisen deles ut for å fremme norskproduserte kvalitetskokebøker. Vinneren offentliggjøres 7.november.

Årets jurymedlemmer 

  • Per Borglund. Redaktør Mat fra Norge og innehaver av Norges største kokeboksamling.
  • Matthias Kappelhoff. Testleder for sensoriske tester og Produktutviklingskokk i Coop Norge.
  • Andreas Reutz. Designer hos Bouvet.
  • Camilla Tvedt. Kategorisjef Norli.
  • Janneken Øverland. Tidligere forlagsredaktør i Gyldendal og De Norske Bokklubbene.